تبلیغات
ஐطبیعت زنده،نبض زندگیஐ

ஐطبیعت زنده،نبض زندگیஐ
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بازدید کننده عزیز،شما در کدام یک از رده های سنی زیر قرار دارید؟


صفحات جانبی
سلام.امروز درمورد اکالیپتوس مطلب می نویسیم.


پرونده:Eucalyptus flowers2.jpg

لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید
 
از درختان عظیم وسریع الرشد اقیانوسیه که به نقاط مختلف دنیا نیز انتشار یافته است و جنگل های وسیعی از آن در هند ومراکش ایجاد شده است.این گیاه بومی استرالیا ست و در این قاره غذای اصلی موجود در وعده غذایی خرس های کوآلا محسوب می شود.نام علمی جنس آن از دو واژه یونانی eu به معنای خوب و Kalypto به معنای پنهان مشتق شده است . بیش از 500 گونه دارد.ساکنان اولیه استرالیا- بومیهای استرالیایی- از برگهای اکالیپتوس برای درمان جراحات و پایین آوردن تب استفاده می کردند. آنها همچنین می دانستند اگر در منطقه بیابانی استرالیا به نام "آتبک" (Outpack) با بی آبی مواجه شوند، می توانند ریشه های اکالیپتوس را، که آکنده از آب است، از زمین برای رفع تشنگی بیرون می آوردند.قاره استرالیا که در حدود 7 میلیون متر مربع مساحت دارد . موطن اصلی اکالیپتوس را تشکیل می دهد و بیش از 600 واریته ی آن در جاهای مختلف شناسایی شده است . اکالیپتوس در 95 % از جنگلهای استرالیا انتشار دارد و حدود 4/3 از کل رستنیهای آن را تشکیل می دهد . و ضمنا در قسمت اعظم مناطق غیر جنگلی این قاره نیز کشت و توسعه یافته است.اکالیپتوس در هندوستان ، مراکش ، آفریقا کاشته می شود . درخت اکالیپتوس که آب و هوای گرم و مرطوب را می پسندد قریب به یک قرن پیش وارد ایران شده و در نواحی شمالی و جنوبی کشت شده است . اکالیپتوس در شمال ایران بین چالوس و نوشهر کاشته شد ولی در اثر سرمای شدید در دی ماه سال 1340 این گیاه از بین رفت . فقط چند پایه بدون هدف و برحسب تصادف در نقاط مختلف کاشته شده است . مطالعات نشان می دهد که در شمال 2 تا 3 درصد اسانس قابل استخراج است . در ایران در خوزستان ، فارس ، سراوان وجود دارد .ارتفاعات شرقی استرالیا موجب پدید آمدن حوضه های آبخیز میان رودخانه ای می گردند که به سمت اقیانوس آرام در سمت شرقی خلیج بزرگ کارپنتاریا (Carpentaria) در شمال بخش جنوبی اقیانوس هند در جنوب و فرورفتگیهای بن بست حوضه مرکزی جریان می یابند. این ارتفاعات از نظر ایجاد مانع در مسیر عبور توده های هوا بر فراز یا داخل قاره در جهت غرب به شرق و پدید آوردن باران از اهمیت زیادی برخوردارند. قسمت اصلی نوار پیوسته جنگلهای درجه یک استرالیا در امتداد این ارتفاعات و در هر دو سمت آن می رویند. اغلب گونه های اکالیپتوس که برای سایر کشورها اهمیت دارند به صورت طبیعی در امتداد این نوار می رویند.در حدود 90 در صد پوشش گیاهی استرالیا را جنس اکالیپتوس تشکیل می دهند.همان طور که در جنگل ها معمول است پدیده ریزش برگها در جنگلهای طبیعی استرالیا منجر به انباشته شدن مواد غذایی گیاهی در لایه های بالایی خاک شد.خصوصیتی که موجب تمایز خاکهای استرالیایی از خاکهای قاره های نیمکره شمالی می شوداین است که کرم های خاکی و سایر اجزای فون خاکهای جنگلی استرالیل کندتر از کرمهای خاکی و سایر عناصر فون خاکهای جنگلی نیمکره شمالی فعالیت دارند.

File:Eucalyptus gall.jpg

لایه های زیرین خاکهای استرالیایی کمتر به صورت منظم و مداوم غنی می شوند (پدیده معدنی شدن خاکها کندتر است).گر چه خصوصیات معینی هستند که برای بسیاری از خاکهای استرالیا و میکروفون و میکروفلور موجود در آنها مشترک می باشند ولی تغییر و تنوع زیادی وجود دارد. گونه های مختافی از اکیالیپتوس نسبت به ترکیب عوامل مختلف خاک که در طبیعت پدید می آیند دارای سازگاری هستند.

مشخصات گیاهشناسی :

گل:
گلهای اوکالیپتوس در موقعیکه هنوز شکفته نشده بصورت یک هرم است روی کناره آن 4 برجستگی وجود دارد که نماینده کاسبرگها هستند  جوانه منفرد که در گل آذین مشاهده می شود و دارای دو قسمت مجزاست که بوسیله یک خط از هم مشخص هستند.  و قسمت بالایی بنام سرپوش است که از 4 گلبرگ سخت و چوبی شده تشکیل شده که در نوک بهم پیوسته اند و معمولا بعد از باز شدن جوانه و ظاهر شدن پرچم ها می افتد و قسمت پایین تری بنام نهنج که کروی و به طول 4-2 است که قسمت میانی نهنج توخالی می باشد . که تخمدان در آن غوطه ور است و به دیواره آن تمام یا قسمتی متصل گردیده است . تخمدان ناشکوفا مخروطی با خامه ای کوتاه که در بالا پهن نشده و دارای 4 خانه و چند تخمکی است  . از نوک تخمدان خامه یا کلاله خارج می شود . دستگاه نر گیاه مرکب از پرچمهای متعدد که در قاعده بهم متصل اند و یک حلقه تشکیل می دهند . پرچمها از روی حلقه ی پرچم از بیرون می آیند که دورتادور نهنج کشیده شده اند   . بین پرچمها و نوک تخمدان دیسک گل قرار دارد که بعدا تبدیل به دیسک کپسول می شود . نوک تخمدان دارای سلولهای تغییر شکل یافته است که نوش جای را بوجود می آورند که نوش گل را ترشح می کند و در داخل تخمدان تخمکها قرار دارند و تخمکها به صورت یک کپسول چهارگوش می باشند  .
گرده افشانی و لقاح:
پس از اینکه سرپوش افتاد و پرچم ها راست یا کامل شدند بساک شکفته و گرده های منتشر می شوند و عمل گرده افشانی در طول 24 ساعت کامل می شود . ولی از گونه های حداقل یک قسمتی از گرده ها در بساک های داخلی گل باقی می ماند در این حالت هنگامیکه پرچم های داخلی باز می شوند ممکن است گرده ها بر روی کلاله منتقل شوند که این امر باعث تلقیح مستقیم شود و ممکن است گرده افشانی بدون افتادن سرپوش بوسیله حشرات یا پرندگان انجام شود.

جوانه:
جوانه اوکالیپتوس معمولا یک پایه و لخت یعنی فاقد پوشش فلسی هستند این جوانه ها شاخه های اصلی را تولید می کنند ولی در زیر آنها بافت مریستمی وجود دارد که در صورت از بین رفتن جوانه های لخت ، جوانه های نابجا یا فرعی ایجاد می شوند که شاخه های نابجا را بوجود می آورند
.
پوست:
پوست درخت نقره ای و اسفنجی است که هر سال به صورت ورقه و قطعه قطعه جدا شده ولی بعد رنگ آن زرد می شود و قسمت یقه دائمی است  پوست در نزدیک قاعده ساقه است و بندرت در بالاتر از آن وجود دارد .
برگ:
برگهای اوکالیپتوس واجد صفات مهمی هستند که در شناسایی گونه های آن بسیار مؤثر است . شکل برگها در مراحل مختلف زندگی درخت تغییر می کند . دو فرم خیلی مشخص آن عبارتست از : فرم جوان ( برگ اولیه ) و فرم بالغ ( برگ کامل )  . اوکالیپتوس ها در طول زندگی خود برگهایی از تیپهای مختلف تولید می کنند که هر تیپ برگ متعلق به یکی از مراحل رشد درخت است . و به این صورت است که بذر وقتی جوانه می زند ابتدا دو برگ لپه ای ایجاد می کند سپس گیاه تازه 5 تا 10 جفت برگهای کرپه تولید می کند که شبیه به برگهای اولیه هستند این برگها از نظر شکل و اندازه خیلی متفاوت می باشند . و از آنها برگهای اولیه بوجود می آیند . برگهای اولیه با برگهای کامل متفاوتند.گیاه پس از آن وارد مرحله ای می گردد که برگهای آن یکسری مراحل تغییر را که حد واسط بین حالت برگهای اولیه به سرعت جای خود را به برگهای کامل می دهند .
File:E.sideroxylon, branchlets, stems, leaves, capsules & buds.jpg

برگ های اوّلیّه:
یکی از مشخصات اوکالیپتوس وجود برگهای اولیه در روی نهالهای جوان و همچنین در روی بعضی از شاخه های نابجا است که شکل آن با برگهای کامل متفاوت است   . بعد از مرحله کرپه برگهای اولیه تولید می شوند که معمولا تراکم و سطح اتکا بیشتری بر روی شاخه ها نشان می دهند به طوریکه شاخه های حامل این برگها با سایر شاخه ها متفاوت است . برگهای اولیه معمولا متقابل و گاهی متناوب می باشند . برگهای اولیه بدون دمبرگ و مستقیما به شاخه چسبیده اند و این برگها به حالت افقی قرار دارند و ساختمان زیر و روی آنها متفاوت است . ولی برگهای کامل ، آویزان و ساختمان دو سطح مشابه و در دو سطح دارای روزنه هستند .

برگ های کامل:
برگهای اولیه جای خود را به برگهای کامل می دهند که نشانه رشد درخت است . ولی گاهی بین برگهای اولیه و کامل برگهای حد واسط بوجود می آیند که برگهای این مرحله پهن تر و خشن تر از برگهای اولیه و کامل هستند . برگهای کامل غالبا سبز و دارای دمبرگ می باشند  . این برگها مجزا ، داسی شکل ، دارای دمبرگ کوتاه ، دازای این برگها 25 سانتیمتر و پهنای آن به 5 سانتیمتر می رسد . این برگها بحالت عمودی در جهت خورشید قرار می گیرند . طرز قرار گرفتن آنها در جهت خورشید به نحوی است که دو طرف برگ از نور آفتاب استفاده می کنند این دو نوع برگ از نظر ساختمان داخلی خود نیز با یکدیگر متفاوت هستند  . در هر دو برگ ، رگبرگ میانی دارای کی دسته آوند تحتانی است که بصورت یک قوس یا نیم دایره باز درآمده است و دو دسته آوند فوقانی دارد که کوچکترین بوده و در جهت مخالف دسته های آوند را یک حلقه فیبری در میان گرفته و در پارانشیم رگبرگ ، کیسه های بزرگ شیزوژن وجود دارد . ولی ساختمان پهنک برگ در این دو نوع با یکدیگر تفاوت دارند دربرگهای شاخه های جوان ، اپیدرم صاف و بی کرک است ، استومات فقط در سطح تحتانی وجود دارد ، مزوفیل دوطرفی است ودر دو ردیف سلولهای سنگفرشی دارد و بعلاوه کیسه های مترشحه دیده می شود . اگر برگ را در مقابل نور خورشید قرار دهیم این کیسه ها دیده می شوند و در برگهای شاخه های مسن اپیدرم صاف و بدون کرک است ولی در هر دو طرف داراری روزنه های و گاهی عدسک است . مزوفیل مرکزی یا تخت مرکزی است و در محل برخورد دو اپیدرم سلولهای سنگفرشی قرار دارند در میان دو ردیف سلولهای زیر اپیدرم گاه منحصرا سلولهای دراز و در مرکز کمی پارانشیم حفره دار دیده می شود . در این برگها نیز کیسه های مترشحه وجود دارد .
 برخی  از موارد مصرف اکالیپتوس:
استفاده از چوب:
اوکالیپتوس ، تولید کننده ی سنگین ترین و بادوام ترین چوبها می باشد . کیفیت چوب توأم با رشد سریع آن قدرت تجدید نسل و ابعاد بزرگ چوب را یکی از پر ارزشترین منابع چوب ، در بین پهن برگان قرار داده است  (8) . تنها در حدود 60 گونه تقریبا 15 % از گونه ها و واریته های اوکالیپتوس از نظر چوب صنعتی اهیمت دارند . بقیه گونه ها بعلت کوچکی یا کمبود آنها هنوز اهمیت اقتصادی پیدا نکرده اند . چوب اوکالیپتوس موارد استفاده بسیار متغییر دارد . و در ساختن ابزار و لوازم یا تأسیسات زیر مصرف می شوند . قسمتهای مختلف ساختمان سازی ، خراطی ، ابزار کشاورزی ، قسمتهایی از ماشین ، لوازم موسیقی ، وسایل ورزشی ، قایق سازی ، پرچین و...قطع و بهره برداری اوکالیپتوس گرچه در قسمتهای مختلف استرالیا متفاوت است ولی بطور کلی طبق روش عمومی عبارتست از : قطع ، تبدیل به گرده بینه ، استخراج از جنگل ، بارگیری و حمل به کارخانه است . چوب اوکالیپتوس ، هم به صورت تخته و هم بصورت فیبر ، تخته لائی ، چوبهای فشرده و در کاغذ سازی و خمیر کاغذ و چوب برای سوخت کاربرد دارد.
استفاده زینتی اکالیپتوس:
مزیت درختان اوکالیپتوس بعنوان زینت ، بعلت دارا بودن دو خصوصیت است :

1- هرس و قطع شاخه و برگهای این درختان به منظور دادن شکل مورد نیاز به آن بسیار آسان و ساده ات ( می توان درختان بزرگ را با هرسهای متوالی کوتاه نگهداشت ) و از آنها به عنوان دیواره های همیشه سبز در باغات ، یا بصورت درختچه های کوتاه نگهداری کرد .این درختان با شاخه های تازه خود که از جوانه خفته تنه بیرون می آیند بهترین درختان یا درختچه ها را به عنوان سایبان ، بادشکن ایجاد خواهد کرد که از شاخه های آن بعدا می توان تیرکهای کوچک جهت سوخت و چوب معدن و از شاخه و برگ آن بعنوان استخراج روغن های فرار استفاده کرد .
2- علاوه بر شکل زیبای خود درخت بعلت داشتن موارد استفاده زیاد از قبیل : منبع سوخت ، تانن پوست ، موارد دارویی ، روغن های مختلف و ... این درخت مورد توجه است و نیز عمل بادشکن را انجام می دهد .

نقش اکالیپتوس در تولید عسل:
ارتباط کامل و اساسی بین گیاهان و زنبور عسل وجود دارد . در واقع ذخیره غذایی برای زنبور عسل منحصرا بوسیله ی اندامهای گل تأمین می شود . گرده بخصوص تنها منبع پروتئین برای زنبور عسل است و برای تغذیه لاروهای زنبور عسل ضروری است . در حالیکه ترشحات نوش گل تنها منبع کربوهیدراتها و غذای اصلی زنبور های بالغ است . گذشته از اهمیت زنبور عسل در تلقیح گلها ، بواسطه تولید عسل و موم از نظر اقتصادی نیز از ارزش فوق العاده ای دارند . در استرالیا اوکالیپتوس برای زنبور عسل منبع بزرگ تولید نوش و گرده است . و عسل تولید شده از اوکالیپتوس از لحاظ مرغوبیت در شمار عسلهای درجه یک محسوب می گردند.
منابع:http://zdolatfar.persianblog.ir
wikimedia.org
طبقه بندی: گیاهان،
برچسب ها: اکالیپتوس، درخت، استرالیا، موارد،
[ دوشنبه 1393/10/1 ] [ 18:36 ] [ raha 19_20 ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


من فاطمه پهلوان هستم.سازنده این وبلاگ.این وبلاگ برای این ساخته شده که بدونیم تنها چیزی که داخل این دنیا وجود داره ما انسان ها نیستیم.باید به همه جانداران و طبیعت احترام بگذاریم.امیدوارم از مطالب لذت ببرید.به صفحات دیگر هم سر بزنین.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

аватары кошки

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه