تبلیغات
ஐطبیعت زنده،نبض زندگیஐ

ஐطبیعت زنده،نبض زندگیஐ
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بازدید کننده عزیز،شما در کدام یک از رده های سنی زیر قرار دارید؟


صفحات جانبی
سلام.مطلب امروزمون در مورد گیاه پالونیاست.لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید.

http://www.nargil.ir/plant/images/pic/522/paulownia%20tomentosa425.jpg
نام علمی:PAULOWNIA TOMENTOSA
خانواده:
  PAULOWNIACEAE  - پالونیاسی
بومی منطقه:مرکز و غرب چین
نام های دیگر:
princess tree,foxglove,princess tree
پالونیا (نام علمی: Paulownia) نام یک سرده از تیره پالونیاییان در راسته نعناسانان است. این سرده بسته به روش طبقه‌بندی، ۶ تا ۱۷ گونه دارد. آنها گاه با گل‌میمونیان مشترک دانسته می‌شوند. گونه‌های مختلف آن بومی شمال آمریکا، چین، لائوس و ویتنام، و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره هستند. پالونیاها درختان برگریزی هستند که برگ قلبی شکل و شکوفه‌هایی شبیه به گل انگشتانه دارند. این درختان به نام دوشس آنا پاولونا (Anna Pavlovna؛ ۱۷۹۵–۱۸۶۵)، دختر پاول یکم تزار روسیه نامگذاری شده است. درختی زیبا با برگ های بزرگ و گل های خوشه ای به رنگ سفید مایل به بنفش است که بومی مرکز و غرب چین است، این درخت در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده و در دشتهای پست تا ارتفاعات ۲۰۰۰ متری کشور چین گسترده شده است. این درخت امروزه به طور گسترده در آمریکا کاشته می‌شود. پالونیا از اواسط دهه هشتاد وارد ایران شده و در استان گلستان کشت می‌شود. این درخت به دلیل گلهای بسیار زیبا و خوشه مانندی که دارد ، درخت زینتی بسیار محبوبی به شمار می‌آید و به وفور در پارکها و باغها کاشته می‌شود و جایزه انجمن شایستگی باغ انگلستان را از آن خود کرده است.از ویژگی های درخت پالونیا می توان به موارد زیر اشاره كرد:
1-مقاومت به كم آبی
2-مقاومت به خاكهای آهكی و گچی
3-مقاومت به خاكهای با زهكش بد
4-مقاومت به دود و هوای مناطق صنعتی
پالونیا دارای پوست خاکستری، قهوه ایی یا سیاه است که برروی پوست آن دردرختهای جوان عدسکهایی وجود دارد. شاخه های جوان از کرکهای غده ایی پوشیده شده اند و رشد شاخه ها بصورت انشعابات دوشاخه ایی کاذب است. برگها در درختان جوان بزرگ و با دمبرگهای بلند می‌باشد. گل آذین خوشه مرکب و گلها به رنگ ارغوانی و صورتی هستند ، میوه کپسول و بذرها ریز و بالدارند و بوسیله باد پراکنده می¬شوند. پالونیا درختی خزان پذیر بوده که گل¬های خوشبو زیبایی دارد. این درخت زمانی كه در گل كامل است، تماشایی ست، خوشه¬های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل¬های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی كه در اردیبهشت ماه ظاهر می شوند. چوب این درخت بسیار سبک و نرم می¬باشد. این درخت ارتفاعی بین 8 تا 12 متر دارد و حدود 8 متر گستردگی دارد، از این رو درخت سایه دار تلقی می¬شود و به این منظور به طور گسترده در کشور چین کاشته می¬شود. این گیاه، درختی است با برگ¬های پهن و بسیار بزرگ به طول 30سانتی متر و عرض تا 20سانتی متر و قلبی شكل. عمر زیستی این درخت به طور متوسط 300 سال است.برگهای این گیاه دارای 5 لوب میباشند.میوه ها ،خشک، تخم مرغی شکل و کپسول مانند هستند و بین 3 تا 4 سانتیمتر طول دارند .دانه ها توسط باد پراکنده میشوند.در چین به درخت  امپراطور ودرخت نوروز شهرت دارد ومردم آن کشور سالهاست درختان پالونیا را به نشانه خوش یمنی وتقدس دراطراف منزل خود می کارند. درختان سریع الرشد پالونیا تحت شرایط مناسب در سن 5-6 سالگی به سن بهره برداری میرسند. درمقایسه باسایر درختان سریع الرشد مانند صنوبر ،پالونیا دارای رشد شدیدتری درچندسال اول زندگی است بطوریکه درحدود نصف سن بهره برداری درختان صنوبر 50-150مترمکعب چوب از هرهکتار درروش تلفیقی با گیاهان زراعی بدست می آید.درشرایط عادی یک درخت پالونیا 5ساله ارتفاعی بیش از 15 متر وقطر برابرسینه آن 30-40 سانتی متر وحجم چوب قابل استفاده آن 3/0 تا 5/0 مترمکعب خواهدبود وازسال پنجم مورد بهره برداری صنعتی قرارخواهد گرفت.درسال 1781 گیاهشناسی سوئیسی بنام تونبرگ درکتاب فلور ژاپن نام علمی پالونیا را به جنس این درختان اتلاق نمود سالها بعد دانشمندان چینی این گیاه رادرزیر تیره   Scrophulariaceae قراردادند و9گونه آنها بنامهای زیر شناسایی گردید:
    1.fortunei
    2.catalpifolia
    3.elongata
    4. kawakamii
    5.fargesii
    6.taiwainana
    7.albipholea
    8.tomentosa  
9.austali

شرایط نگهداری
خاک: خاک لومی، شنی، ماسه ای خوب زهکشی شده .
بهتر است خاک، اسیدی یا خنثی باشد.
این درخت تحمل خاکهای فقیر را نیز دارد.
دما: این درخت تا دمای -10 درجه را تحمل میکند.
بهترین گلدهی درآب و هوایی با تابستانهای گرم و طولانی ، صورت میگیرد.
نور: آفتاب کامل .
آبیاری:به صورت کم یا متوسط کافی میباشد.

هرس:نیاز نیست اما در مناطق گرم و مرطوب در اسفند ماه می تواند تا سطح زمین هرس شود و از آن به عنوان یک بوته گل استفاده نمود.
قابل توجه افرادی که می خواهند از درخت پالونیا در اطراف منزل خود نگهداری کنند:
1- هرگز از کاشتن این نوع درخت در کنار دیوار استفاده نکنید.
2- از کاشت درخت پالونیا در نزدیکی لوله های آب خودداری فرمائید.
3- حداقل در سال اول کاشت ، درخت را در زمانهای معین آبیاری نمائید . بطوریکه هیچگاه خاک آن خشک نشود و برگهای آن جمع نشود.
4- سعی کنید در ابتدای رشد روند مسیر حرکت درخت را با هرس نمودن شاخه ها و جوانه های آن تعیین نمائید.
5- حداقل سعی کنید تا فاصله 2 الی 3 متر از ایجاد شاخه به سمت اطراف جلوگیری نموده و یک جوانه قوی را برای قلمه انتخاب کنید.این درخت، به نسبت مقاوم است ولی مراقب کپک پودری، پوسیدگی چوب ، پوسیدگی قارچ باشید.

موارد استفاده:
چوب پالونیا خیلی سبک ولی محکم است.بسهولت خشک می شود، اعوجاج پیدا نمی کند،ومناسب نجاری وکنده کاری است.بطوریکه بسادگی شکاف وترک برنمی دارد،مبلمان،تخت وکمد،میزوصندلی ساخته شده ازآن سبک بوده وبراحتی قابل حمل وبسیاربادوام است ودرصنایع روکش سازی،تخته چندلا،وخمیرکاغذ مورد مصرف دارد.مصارف دیگرآن ازقبیل ساخت هواپیما های مدل،عایق بندی،کربن فعال صنایع ،مدادسیاه،داروسازی،کندوی زنبورعسل،جعبه های میوه،ونیز کودحاصل از برگها وگلها علاوه برویژگیهایی چون تکثیرآسان ورشدسریع وسازگاری،جایگاه مناسبی رادرصنایع متنوع کشور چین برای خودباز نموده است بطوریکه اولویتهای تحقیقاتی سازمان جنگلداری چین مطالعه برروی درختان پالونیا می باشد.لزوم حفظ وجلوگیری از نابودی جنگلهای بومی ایران ازیک سو وکمبودچوب مورد نیاز کارخانه ها از سوی دیگر،تنایل مارا برای تحقیقات بیشتر برروی گونه های سریع الرشد وقابل استفاده درصنایع سوق میدهد.که ما با تحقیق برروی پالونیا بعنوان بهترین درخت شناخته شده برای کشت تلفیقی با گیاهان زراعی واستفاده از تجربه ودانش سایر کشورها قادر خواهیم بود طی مدت کوتاهی دراراضی غیرجنگلی،چوبی با کیفیت جهت مصرف صنایع تولید وکمبود چوب را برطرف نماییم.
برگها و گلهای پالونیا در تولید كمپوست و تغذیه دام مصرف می شود و انواع تركیبات دارویی از آن استخراج می شود.یكی از كاربردهای مهم پالونیا در ایران استفاده از نهال آن برای فضای سبز شهرهاست.پالونیا درختی زیبا و سرسبز است كه جلوه رؤیایی به شهر می دهد.
درختان شگفت انگیز پالونیا بیش از 5/1برابر درخت صنوبر رشد دارد.استحصال چوب از پالونیا 4برابر صنوبر و اكالیپتوس می باشد.

پراکندگی جغرافیایی:
ازشمال تا جنوب کشورچین گسترده شده وتا ارتفاعات 2400 متری جنوب غربی چین مشاهده شده اند.منشاء گونه واقع در اطراف رودخانه یانگتز می باشد در طبیعت فاصله جغرافیایی  بین افراد یک گونه  باعث بوجود آمدن تفاوتهای درون گونه ایی شده واریته هایی را بوجودآورده است .این درخت در گلخانه ونواحی گرمسیری خزان نمی کند .گونه  P.elongata از نظر تولید میوه وزنده مانی در شمال رودخانه یانگتز بهترین گونه بوده است ورشد خوبی دارد.

تکثیر:
تکثیر این گیاه به سه روش امکان پذیر است:
1-کاشت بذر:در پاییز یا بهار اقدام شود بهتر است .بذر را در قاب سرد بکارید و اگر در آفتاب قرار دهید زودتر شکوفا خواهد شد.
2-قلمه ریشه:ازهرنهال بطور متوسط 25 – 30 که حدود 200000 قلمه ریشه از یک هکتار نهالستان بدست می آید.
3-قلمه ساقه


http://www.nargil.ir/plant/images/pic/522/paulownia%20tomentosa930.jpg

http://www.nargil.ir/plant/images/pic/522/Paulownia_tomentosa1.jpg

http://www.nargil.ir/plant/images/pic/522/paulownia%20tomentosa244.jpghttp://tehrandeliver.ir/image/data/123sss/3215481.jpg

http://www.primevalgardens.com/paulownia_tomentosa_belgium_2.jpg

منابع:http://www.nargil.ir
https://fa.wikipedia.org
http://www.manabeisf.ir
http://ghamkade12.rozblog.com
طبقه بندی: گیاهان،
برچسب ها: پالونیا، گل، زینتی، درختکاری، فضای سبز، درختان زیبا، چین،
[ جمعه 1395/07/30 ] [ 20:29 ] [ raha 19_20 ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


من فاطمه پهلوان هستم.سازنده این وبلاگ.این وبلاگ برای این ساخته شده که بدونیم تنها چیزی که داخل این دنیا وجود داره ما انسان ها نیستیم.باید به همه جانداران و طبیعت احترام بگذاریم.امیدوارم از مطالب لذت ببرید.به صفحات دیگر هم سر بزنین.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

аватары кошки

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه