تبلیغات
ஐطبیعت زنده،نبض زندگیஐ

ஐطبیعت زنده،نبض زندگیஐ
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بازدید کننده عزیز،شما در کدام یک از رده های سنی زیر قرار دارید؟


صفحات جانبی
سلام امروز درمورد گیاه آپارتمانی دیفن باخیا مطلب می نویسم.امیدوارم مورد استفادتون قرار بگیره.

پرونده:Dieffenbachia bauseii a1.jpg

برای خواندن بقیه مطلب،به ادامه مطلب مراجعه کنید.

گیاهی است تزیینی و مناسب جهت نگهداری در آپارتمان، گل خانه و یا مكان هایی كه درجه ی حرارت در زمستان به حد كافی باشد مناسب است. برگ های همیشه سبز و بیضی شكل این گیاه كه در روی ساقه به طور مارپیچ قرار می گیرند ظاهری سبز با لكه های سفید و زردرنگ در بین رگبرگ ها است كه از دو طرف برگ دیده می شود. ساقه ها نرم و آبكی و بدون انشعاب می باشند و برگ های انتهایی همیشه در حال رشد و برگ های پایینی به تدریج می ریزند و ساقه حالت سخت به خود می گیرد. این گیاه در گلدان به ندرت گل می كند؛ ولی گل های آن قابل توجه نمی باشد و بهتر است با چاقوی تیز بریده شود تا نیروی گیاه بیهوده هدر نرود.
اگر تمام نیازهای رشدی گیاه به خوبی فراهم شود بلندی آن تا دو متر و نیم می رسد و ساقه حالت بند بند پیدا می كند. 30 گونه مختلف از این گیاه یافت می شود و از گونه های معروف آن می توان D.Picta و D.Amoena را نام برد.

دما:دیفن باخیا گیاهی گرمادوست است و در زمستان مناسب ترین درجه حرارت 13 تا 18 درجه سانتی گراد و در تابستان بیشتر از 24 درجه سانتی گراد است. موقعی كه هوا خیلی گرم باشد، بهتر است به طور مرتب آب تمیز و خالص روی برگهای آن پاشیده شود. در حرارت مناسب گیاه برای تمام سال بدون وقفه به رشد خود ادامه می دهد.
نور:محیط سایه ی روشن مناسب برای این گیاه است، وضعیتی كه محیط پرنور و به دور از تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشد. در صورتی كه در محل كم نور و سایه برای مدت طولانی قرار گیرد، ساقه ها و برگ ها استحكام خود را از دست داده و رشد بی وریه می كنند. در این صورت گیاه زشت و بدقواره می شود و ساقه ها خود را می اندازند. در محیط بسیار پرنور كه نور آفتاب برای این گیاه مزاحمت ایجاد می كند، برگ ها زیبایی و جلوه خود را از دست داده، دچار آفتاب سوختگی خواهند شد. علامت آفتاب سوختگی، خشكی و قهوه ای شدن لبه و اطراف برگ هاست.
آبیاری:نیاز این گیاه به آب متوسط است. در تابستان هر دو هفته تا سه بار و در زمستان فقط یك بار به آن بدهید. روش دقیق تر برای پیدا كردن زمان آبیاری دیفن باخیا آن است كه اجازه بدهید سطح خاك خشك شود. هر وقت خاك رطوبت خود را از دست داد و خشك شد، به آن آب بدهید. آب كم، موجب توقف رشد و ریزش برگ ها می گردد. البته ریزش برگ های دیفن باخیا ممكن است علت های دیگری نیز داشته باشد. دیفن باخیا به آب زیاد حساسیت دارد، اگر به طور بی رویه به آن آب بدهید، خیلی زود دچار پوسیدگی ساقه می گردد.
كوددهی و تغذیه:از اوایل بهار تا اواسط پاییز هر هفته یك بار به غلظت 3 گرم در لیتر كود تقویتی را در آب حل نموده و به گیاه بدهید.
خاك:مناسب ترین خاك برای دیفن باخیا مخلوطی است از سه قسمت خاك جنگلی، خاك برگ و یك قسمت خاك معمولی باغچه و مقداری ماسه، گلدان باید كاملا قابلیت نفوذ آب را داشته باشد. گلدان را در ابتدای بهار و قبل از شروع به رشد تعویض كنید و اندازه آن را 2 سایز بزرگ تر كنید.
تكثیر:بهترین زمان برای تكثیر دیفن باخیا، از اواسط بهار تا اوایل تابستان است. قلمه هایی از انتهای ساقه (تاج گیاه) به طول 10 تا 12 سانتی متر را با یك چاقوی تیز از گیاه مادری جدا و برگ های پائینی قلمه ها را كه ممكن است به زیر خاك فرو روند، جدا كنید. ابتدا قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برید و سپس هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 تا 11 سانتی متر، حاوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. قلمه ها را با كیسه پلاستیكی شفاف بپوشانید و دور از تابش مستقیم خورشید در دمای 24-22 درجه سانتی گراد قرار دهید و تا زمان ریشه دهی كه ممكن است تا دو ماه طول بكشد، نگاه دارید. گاهی اوقات لازم است كیسه پلاستیكی را بردارید و برگ های پوسیده و پژمرده را جدا كنید تا از انتشار آلودگی های قارچی جلوگیری شود. البته باید قلمه ها را بعد از بریده شدن 24 ساعت در سایه قرار دهید تا شیره ی داخل ساقه خشك شود زمانی كه ریشه دهی انجام شد، كیسه پلاستیكی را بردارید و شروع به تغذیه ی گیاه كنید و زمانی كه گیاه به اندازه ی كافی رشد كرد، آن را در گلدانی با قطر دهانه 13 سانتی متر حاوی كمپوست گلدانی با پایه پیت كشت نمائید. دیفن باخیایی را كه بیش از اندازه رشد كرده و دارای ساقه های بلند، محكم و بدون برگ است را نیز می توان با روش تقسیم ساقه تكثیر كرد. ساقه محكمی را انتخاب و به قسمت هایی به اندازه 7/5 سانتی متر ببرید، سپس هر قسمت را به آرامی در سطح گلدانی حاوی ماسه (ماسه بنایی) قرار داده و مانند روش مشابه در قلمه های انتهایی ساقه مورد توجه و رسیدگی قرار دهید. هر قلمه ی ساقه معمولا یك گیاه را به وجود می آورد ولی گاهی دو جوانه نیز ایجاد می كند.
ـ پاجوش هایی را كه كنار پایه اصلی سبز می شوند، از گلدان خارج كرده و به گلدان دیگری منتقل كنید.

تكثیر به روش خواباندن هوائی:
این روش ساده ترین راه ریشه دار كردن گیاهان می باشد مخصوصا برای گیاهانی مناسب است كه رشد علفی داشته و در اصطلاح زشت و بد قواره شده اند و نیز گیاهان زینتی كه برگ های پائینی خود را از دست داده اند به كار می رود. بدین منظور 2 برش در عرض ساقه به فاصله 5 سانتی متر زده به قسمی كه فقط پوست گیاه را در حد فاصل دو برش برداشته سپس پیرامون قسمت بریده شده را توسط یك كیسه پلاستیكی حاوی خزه و یا پیت مرطوب می پوشانند و پس از تشكیل ریشه ها ساقه گیاه را از زیر ریشه قطع می كنند. پس از این كه به طریق خواباندن هوائی قلمه ی ریشه داری به دست آوردیم می توان از باقیمانده گیاه با وجودی كه بدون برگ باشد نیز همانند روش قبل قلمه گرفت. اگر طول گیاه زیاد باشد 15 سانتی متر از پایه مادری را نگاه داشته و بقیه ی آن را به قلمه های كوچكی تقسیم كنید، به طوری كه هر كدام از قلمه ها حداقل دارای یك جوانه باشد و باقیمانده ی پایه مادری نیز به تدریج جوانه زده، گلدان دیگری را بوجود می آورد. بدین روش هم گیاه خود را اصلاح كرده و هم چندین گلدان دیگر خواهید داشت.شیره ی داخل برگ و ساقه بسیار سمی بوده و اگر قطعه ای از برگ آن یا شیره ی گیاه خورده شود و یا با چشم تماس پیدا كند می تواند باعث كور شدن، از دست دادن قدرت تكلم و حتی مرگ شود كه باید در جابجایی آن، مراقبت و دقت زیاد داشته باشید. سعی كنید از دستكش استفاده كنید، تا از تماس با شیره ی گیاه كه سمی بوده و سوزش زیادی دارد جلوگیری كنید. به خاطر داشته باشید كه در پایان كار تمام قسمت هایی از دستتان را كه بدون پوشش بوده و تمام ابزاری را كه استفاده كرده اید بشوئید. این گیاه نباید در دسترس كودكان قرار گیرد.
بیماری های و آفات:
1.در هوای گرم اگر آب به وسیله ی اسپری روی برگ ها پاشیده نشود، برگ ها قهوه ای گشته، خود را جمع نموده و می ریزند. در این صورت بهتر است آن را به محل خنك منتقل كرده و آب بیشتری به آن بدهید.
2.در مورد اسپری كردن آب روی برگ ها به این نكته توجه داشته باشید كه وقتی نور آفتاب روی برگ ها می تابد، نباید آن ها را خیس كرد، زیرا در این صورت دچار سوختگی برگ گشته و روی برگ لكه های قهوه ای ظاهر خواهد شد.
3.یك قارچ بیماری زا به نام «بوتری تیس» در مواقعی كه رطوبت هوا زیاد بوده و گیاه در سرما قرار داشته باشد، یا آب زیادی به آن داده باشید، موجب آبكی، لهیده شدن و پوسیدگی برگ و ساقه می شود و برگ های پایینی زرد می شوند كه باید گیاه را در حرارت 16 درجه نگه دارید، آب پاشی را كمتر كرده و با سم قارچ كش سمپاشی كنید.
4.ریزش برگ های دیفن باخیا مهم ترین مشكل نگهداری این گیاه است. البته در دیفن باخیاهای مسن، ریزش برگ های پایینی تا حدودی امری طبیعی است. اگر ریز برگ ها تا حدی بود كه گیاه زشت و بد منظره شد، با روش قلمه به ازدیاد آن بپردازید.
5.توقف كردن دیفن باخیا هم موضوع مهمی است و با تغذیه به موقع و زیر و رو كردن خاك های سطحی و ایجاد تهویه ی كافی در خاك، برای رشد بیشتر تحریك می شود.
6.در صورت كمبود رطوبت، كناره ی برگ ها قهوه ای رنگ شده و به تدریج می ریزند.
7.در صورتی كه برگ ها زرد شده و تار عنكبوت روی آن ها مشاهده می گردد، كنه ریز قرمز عامل آن است. هر دو هفته یكبار با سم كنه كش گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.
8.اگر برگ ها خشك شده و ریزش می كنند به دلیل این می باشد كه هوا خیلی گرم و خشك است. رطوبت خاك را بازدید و در صورت لزوم آبیاری نمایید. غبار پاشی را فراموش نكنید و گیاه را به محل خنك تری منتقل نمایید.
9.در صورت مشاهده ی زخم های سفید پنبه ای شكل روی برگ ها و قاعده، حشره عامل آن است. گیاه را هر دو هفته یكبار با سم حشره كش نفوذی سمپاشی نمایید.
10.برگ ها رنگ پریده و به سفیدی گرایش نموده اند، در این مورد یا نور زیاد است و یا احتیاج به كوددهی دارد.
11.اگر برگ ها رنگ پریده و سقوط می كنند، هوا خیلی سرد است. گیاه را به محل گرم تری منتقل نمایید.
12.برگ های پایین زرد و لكه های قهوه ای در حاشیه آنها مشاهده می گردد، آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاك گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشك شود سپس با میزان كمتری آبیاری را انجام دهید.
13.برگ های پایین به طرف داخل می پیچند و خشك می شوند، كاملا طبیعی است با بالا رفتن سن گیاه برگ های پایین می ریزند. بهتر است گیاه را به محل خنك تری منتقل نمایید.


گیاهان سمی و کشنده (10 عکس)

پرونده:Colpfl29.jpg

منابع:http://fa.wikipedia.org
http://topnop.ir
http://rasekhoon.net

طبقه بندی: گیاهان،
برچسب ها: دیفن باخیا، گیاه سمی، گل آپارتمانی، روش نگهداری،
[ جمعه 1393/09/28 ] [ 23:20 ] [ raha 19_20 ]
کامنت
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


من فاطمه پهلوان هستم.سازنده این وبلاگ.این وبلاگ برای این ساخته شده که بدونیم تنها چیزی که داخل این دنیا وجود داره ما انسان ها نیستیم.باید به همه جانداران و طبیعت احترام بگذاریم.امیدوارم از مطالب لذت ببرید.به صفحات دیگر هم سر بزنین.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

аватары кошки

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه