تبلیغات
ஐطبیعت زنده،نبض زندگیஐ

ஐطبیعت زنده،نبض زندگیஐ
 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
بازدید کننده عزیز،شما در کدام یک از رده های سنی زیر قرار دارید؟


صفحات جانبی
سلام.مطلب امروزمون در مورد گل شب بوست.لطفا برین ادامه مطلب.

پرونده:IMG 1306 01.JPG
گل شب‌بو گیاهی است از تیره شب‌بویان که زینتی است و به سبب دارا بودن گل‌های معطر و زیبا غالباً در باغچه‌ها کشت می‌شود. شب بوی، شقاری، شمشم، خمخم، خیرو و خیری نیز گفته می‌شود.شب انبوی، شب بوی یا منثور گلی که در شب بو می‌دهد و در روز بو ندارد و آن اقسامی دارد.
این گیاه از خانواده شب بو CRUCIFERAE بوده، دارای گونه‌های یکساله و چندساله است که بصورت یکساله یا دو ساله بکار می‌روند. گونه M . incana در گلکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گونه M. bicornis (evening stock) دارای گل‌های کم پر و خوشه‌های کم گل به رنگ بنفش کم‌رنگ و به هنگام شب بسیار معطر است. ارتفاع آن به 45 ـ 30 سانتیمتر می‌رسد. گونه M. incana (week stock ـ (ten
برای گلکاری در ایام نوروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارای واریته‌های پاکوتاه و بلند می‌باشد که نوع کوتاه آنرا شب بو مجلسی می نامند.
ارتفاع نوع پا بلند 75 ـ 30 سانتیمتر و نوع پا کوتاه 20 ـ 15 سانتیمتر است.

گلها : کم پر یا پرپر که در یک یا چند گل آذین خوشه افراشته قرار گرفته‌اند و به رنگهای صورتی، سفید، قرمز لاکی، بنفش کمرنگ، عنابی روشن، زرد کمرنگ مایل به شیری دیده می‌شوند. انواع پرپر معمولاً بذر نمی‌دهند و تک شاخه هستند.
برگها : باریک و نیزه‌ای ، به رنگ سبز – خاکستری هستند.
میوه : خورجین
زمان گلدهی : بسته به زمان و محل کاشت بذر می‌توان در هر فصلی از سال آن را به گل نشاند ولی زمان گلدهی اصلی آن در تهران اواخر اسفند تا اواسط فصل بهار است.
ازدیاد : به منظور استفاده از گل در اوایل فروردین ماه بذور را اواخر تابستان و یا اواخر پائیز می کارند. در مناطقی که دارای تابستان خنک هستند می‌توان بذر شب‌بو را اوایل بهار در خزانه کاشت که گلها اوایل تابستان تا اوایل پائیز مرتباً ظاهر می‌شوند.
فاصله کاشت : برای نوع پاکوتاه 20 ـ 15 سانتیمتر یعنی حدود 40 بوته در هر متر مربع و برای نوع پا بلند 30 ـ 25 سانتیمتر یعنی حدود 25 بوته در هر متر مربع مناسب است.

نیازهای زیست‌محیطی :
برای گلدهی مناسب باید در محلی که دارای آفتاب کامل، خاک حاصلخیزو مرطوب با زهکشی خوب و هوای خنک باشد کاشته شود. نسبت به سرما نیمه مقاوم بوده و تا دمای 5 ـ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند.
این گیاه اگر هنگام رشد، قبل از گلدهی بیش از 6 ساعت در هر روز در دمای بالاتر از 18 درجه سانتیگراد قرار گیرد گل نخواهد داد. بهترین دمای شب هنگام برای گلدهی بهتر آن 4 ـ 2 درجه سانتیگراد است.
کاربرد :
بعنوان گل بریده، گلدانی و گل زینتی برای کاشت در حاشیه ها و تپه‌های گل و ایجاد زمینه رنگی در بهار در پارکها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
معمولاً انواع کم پر برای کاشت در حاشیه‌ها و انواع پر پر برای کاشت گلدانی و گل بریده کاربرد دارند.
گونه‌های پاکوتاه (شب بومجلسی) برای کاشت روی تپه‌های گل و جلوی حاشیه‌ها مناسبند و باید بصورت متراکم کاشته شوند تا نمای خوبی پیدا کنند.
گونه‌های پا بلند را در مکانهای محفوظ از باد می‌توان در ردیف‌های پشتی حاشیه‌ها و یا برای ایجاد دورنمای رنگین در سطح چمنکاریها استفاده نمود.
اصولاً کاشت توده‌ای گلها بهتر است بصورت تک رنگ صورت گیرد و اگر ترکیب رنگها مورد نظر بود با ایجاد نوارهای رنگین می‌توان یک هماهنگی و هارمونی مناسب بوجود آورد.
گل شب بو برای کاشت در گلجای‌هایی که روی زمین و یا کنار پله‌ها قرار ‌می‌گیرند نیز مناسب است. شب‌بوی پابلند را در قسمت وسط گلجای و شب‌بوی پاکوتاه را در حاشیه گلجای می‌کارند.

آفات و بیماریهای شب‌بو
از آفات قابل ذکر شب‌بو می‌توان شته را نام برد :
1ـ شته
این گل بیش از سایر گلها در معرض حمله شته قرار می‌گیرد، این آفت با مکیدن شیره گیاه باعث ضعیف شدن بوته و خراب شدن برگهای آن می‌شود.
به محض مشاهده آفت (قبل از اینکه زیاد شوند) و یا برای پیشگیری از ابتلاء از اوایل پائیز تا موقع گل دادن بوته‌ها را باید هر دو هفته یکبار با محلول یک تا یک و نیم درهزار مالاتیون سیا نامید و یا دیازینون سم‌پاشی نمود.
البته شستشوی برگهای آلوده به شته توسط آب نیز موثر است.
برای پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قارچی باید از تداوم رطوبت بالای خاک جلوگیری نمود، موارد ذیل در این گیاه متداول است:

1ـ سفیدک داخلی (دروغی) شب بو Peronospora parasitica
ابتدا از سطح فوقانی برگها لکه‌های زرد پیدا می‌شود، سپس در پشت همین لکه‌ها در سطح زیرین برگها پوشش خاکستری مایل به سفید بوجود می‌آید. این قارچ ساقه گلها را نیز مورد حمله قرار می‌دهد. ساقه‌های مبتلا اغلب به شدت کج شده و رشد گل ها با اشکال روبرو می‌شود. لکه‌های زرد روی برگها سرانجام قهوه‌ای رنگ می‌شوند.
برای مبارزه بوته‌ها را درچند نوبت با قارچ‌کش زینب سم‌پاشی می‌کنند. اگر تعداد بوته‌های آلوده کم است آنها را از خاک خارج نموده و می‌سوزانند.

2ـ زنگ شب بو Puccinia trabutii Roum
ابتدا در سطح برگها لکه‌های مدور یا بیضی سفید یا زرد نمایان می‌شود و بعد از مدتی در سطح زیرین برگ اپیدرم پاره شده و اسپورهای قارچ نمایان می‌شوند. برگهایی که در حال خشک شدن هستند بیشتر مورد حمله این قارچ قرار می‌گیرند.
برای مبارزه شیمیایی به محض ظهور علائم بیماری بوته‌ها را با قارچ کش زینب به نسبت دو در هزار سم‌پاشی شوند.
روش دیگر مبارزه در آوردن بوته‌های آلوده و سوزاندن آنهاست.
گردد.

گل شب بو از انواع گیاهان زیبا با عطری خوش و قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است.

دمای اتاق باید خنک باشد. بهترین زمان برای کاشت این گیاه اوایل بهار یا اواخر زمستان است.

دانه ها را در عمق چهار سانتی متری خاک بکارید؛ و حداقل فاصله بین دانه ها بهتر است ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر باشد.

گلدان ها را در هفته حداقل سه تا چهار بار آبیاری کنید. برای زهکشی بهتر می توان، دو یا سه سوراخ در کف گلدان ها ایجاد کرده و از یک زیر گلدانی بزرگ استفاده کرد. مناسب ترین PHخاک، برای رشد بهتر گیاه، شش تا هفت و نیم است. توصیه می شود خاک گلدان را هر سال یکبار با بارورکننده های گیاهی مخلوط کنید.

استفاده از بارورکننده های گیاهی غنی از پتاسیم و نیتروژن توصیه می شود

شب بو: Mathiola chierathus

Cruciferae : تیره

ریشه‌‌های آن بلند و دارای انواع یکساله و دوساله است. به صورت شاخه بریده وکاشته شده در باغچه‌ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برگهای آن متناوب و بدون دمبرگ است. گلهای آن منظم و به شکل خوشه می‌باشند. این گل در بهار به گل می‌نشیند. گلهای آن سفید‌، صورتی و بنفش است.

منابع:http://baghbanbashi.blogsky.com

http://fa.wikipedia.org
طبقه بندی: گیاهان،
برچسب ها: ویکی پدیا، گل، شب، بو، زیبا،
[ چهارشنبه 1393/11/29 ] [ 19:06 ] [ raha 19_20 ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


من فاطمه پهلوان هستم.سازنده این وبلاگ.این وبلاگ برای این ساخته شده که بدونیم تنها چیزی که داخل این دنیا وجود داره ما انسان ها نیستیم.باید به همه جانداران و طبیعت احترام بگذاریم.امیدوارم از مطالب لذت ببرید.به صفحات دیگر هم سر بزنین.

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

аватары кошки

  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون | ریه